خانه / اولین نشانه‌های سیلوگرام در من چه بود؟

اولین نشانه‌های سیلوگرام در من چه بود؟

در خانواده‌ی ما سنتی وجود داشت که بچه‌ها قبل از رفتن به دبستان، الفبای فارسی را می‌آموختند. مرحوم پدرم، با کتاب کم‌حجمی به نام خودآموز قرآن، به ما و عموزادگان‌مان آموزش می‌داد. سطح یادگیری و علاقه‌ی هر کدام از ما متفاوت بود. 
من از یاد گرفتن کلمات جدید و پیدا کردن آنها در روزنامه‌ها و مجلات استقبال می‌کردم و از خواندن و نوشتن آنها لذت می‌بردم. حالا می‌دانم که این، اولین نشانه‌های سیلوگرام* در من بود. 
در مرحله‌ی بعد، قبل از ورود به دوره‌ی راهنمایی، نوبت آموزش دستور زبان عربی بود. پدرم در آخرین تابستان دوران ابتدایی، از روی کتاب جامع‌المقدمات (شرح امثله و صرف میر)** به ما قواعد عربی می‌آموخت. کارم کمی سخت‌تر بود چون با آنها سروکار روزانه نداشتم اما به یادگیری تن می‌دادم.
نوبت به زبان انگلیسی رسید که یاد گرفتن آن هم برایم آسان و جذاب بود. من جزء اولین گروهی بودم که کتاب انگلیسی از برنامه‌ی آموزشی سال اول راهنمایی‌شان حذف شد. در سال تحصیلی 68-67 کتاب‌های جدید آموزش زبان انگلیسی برای مقطع دوم راهنمایی چاپ شد و وقتی به دست ما رسید، حتی به صورت کتاب صحافی نشده بود. شبیه روزنامه بود و ما باید هر دو صفحه را جدا می‌کردیم بعد به ترتیب صفحات، منگنه می‌کردیم تا حالت کتاب پیدا کند. 
در دانشگاه، رشته‌ی زبان و ادبیات فرانسه را انتخاب کردم و هنوز یادم است که چطور با اشتیاق، درس‌های هر جلسه را در خانه تکرار و تمرین می‌کردم. 
علاقه به یادگیری ترکی استانبولی، در زبان مادری‌ام یعنی ترکی ریشه دارد. همه‌ی اجداد من تا آنجا که می‌دانیم، ساکن آذربایجان شرقی بوده‌اند. پدربزرگم اولین مهاجر نسل خودش است که با همسر و فرزندانش به تهران آمد و دیگر به روستا برنگشت. بخشی از سرگرمی دوران کودکی من، خواندن و شنیدن شعرها و داستان‌های ترکی بود.
مدتی بسیار علاقمند شده بودم ایتالیایی، اسپانیایی و آلمانی را هم یاد بگیرم اما متوجه شدم اگر همین چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، ترکی استانبولی و عربی را تکمیل و تقویت کنم، بهتر است. 
این روزها در موسسه‌ی آموخته، دو کلاس ریشه‌شناسی و مکالمه می‌روم و بسیار راضی‌ام. 
*جانسون اُکانر، استعداد یادگیری زبان‌های خارجی را سیلوگرام می‌نامد.
**بعد از حدود سی سال، هنوز جملات آغازین کتاب را کاملاً به یاد دارم: بدان که مصدر اصل کلام است و از وی نه وجه بازمی‌گردد: ماضی، مستقبل، اسم فاعل، اسم مفعول، ...

درباره alfa

حتما ببینید

علائم سرطان سرویکس


علائم سرطان سرویکس گرداوری شد

علائم سرطان سرویکس

 

منظور از سرطان سرویکس در حقیقت همان سرطان رحم می باشد. سن بروز این نوع بیماری معمولا در سنین پایین بیشتر از سنین بالا می باشد به همین دلیل در گذشته از 20 سال و امروزه از 30 سال به بالا ، غربالگری هایی برای شناسایی زنان شوهر دار مبتلا به سرطان سرویکس صورت می پذیرد. معمولا تست غربالگری که با هدف تشخیص به موقع و درمان سریع آن می باشد تخحت عنوان تست پاپ اسمیر شناخته شده می باشد.

افرادی که به بیماری سرطان رحم مبتلا هستند معمولا با علائم بسیار مهمی مواجه خواهند شد که بروز هریک از این علائم یک زنگ خطر به شمار می رود. خونریزی های به صورت پی در پی اما غیرطبیعی و متفاوت با قاعدگی که در بین فواصل قاعدگی و وقت و بی وقت مشاهده می شود. همچنین مشکلاتی در مثانه و اجابت مزاج فرد می تواند از علائم مهم به شمار رود. عامل سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم نوعی از ویروس می باشد که تنها از طریق راه مقاربتی به فرد منتقل خواهد شد ، این ویروس پاپیولومای انسانی نام دارد.

فرد بر اثر خونریزی های غیر طبیعی عموما به بیماری های دیگر همچون کم خونی یا درد در ناحیه ی لگن خویش مبتلا خواهد شد. این دردها در زمان نزدیکی بسیار فراتر می روند و خود دلیلی برای وجد یک مشکل در داخل بدن می باشد که در نتیجه فرد را برای مراجعه به پزشک و انجام تست های تشخیصی آماده خواهد کرد. مراجعه ی منظم به صورت سالانه به پزشک زنان پس از ازدواج خود یکی از مهم ترین راه های پیشگیری به شمار می رود ، انجام آزمون های غربالگری سالانه که به صورت سه سال متوالی بوده و در صورت وجود جواب منفی هر سه سال یکبار انجام می شود عامل مهم دیگر برای پیشگیری از سرطان سرویکس محسوب می شود.